EDYKT CESARSKI
Z DNIA XXIII MIESIĄCA II AD MMXXIV
O KARAWANACH I KONWOJACH MÓWIĄCY
My, Aleksy I Komnen, w Chrystusie Cesarz i Autokratōr Rzymian mając na uwadze dobro całej Ojczyzny naszej, a także dać wyraz woli naszej, postanawiamy:
I. Chcąc dać dodatkową możliwość zarobkowania ustanawiamy przeto karawany i konwoje.
II. Każdy obywatel cesarstwa może raz w miesiącu zorganizować jedną karawanę oraz jeden konwój.
III. Karawana rozumiana jest jako wynajęcie kilku wozów, zakup towarów w jednym mieście i sprzedaż ich w drugim. Aby zorganizować karawanę należy uiścić opłatę, której wysokość minimalna to 200 ฿, maksymalna zaś 5 000 ฿ - jest to koszt karawany.
IV. Konwój jest podobny do karawany, jednak by go przeprowadzić należy posiadać statki kupieckie (nie mogą do tego służyć jednostki wojenne). Zakup okrętu kosztuje:
1. Chelandion - 10000 ฿
2. Nef - 6000 ฿
3. włoska galera - 3000 ฿
4. Feluka - 1000 ฿
Zakupiony okręt pozwala zorganizować wyprawę, której maksymalny koszt nie przekracza 25% jego wartości.
V. Osoba organizująca karawanę lub konwój w miejscu odpowiednim winna umieścić relację z jej podróży. Musi ona codziennie, aż karawana nie osiągnie celu, opisywać jej trasę i przygody, które ją spotkały. Jeśli zaś w jakiś dzień nie zamieści wpisu stosownego, uznaje się, że karawana została złupiona przez bandytów - konwój zaś przez piratów - i cały zysk przepada. Ponadto okręty płynące w napadniętym konwoju są stracone.
VI.
Aby zapobiec utracie statku można go wysłać w eskorcie wojennego okrętu, musi on jednak należeć do osoby organizującej konwój lub zostać jej użyczony przez innego obywatela. Jeśli zatem dojdzie do ataku piratów na konwój znajdujący się pod eskortą, konwój ten nie generuje zysku, pieniądze zaś w niego włożone przepadają, jednak statek kupiecki ani wojenny nie jest tracony.
VII.
Poniżej zaprezentowano rodzaje karawan i konwojów wraz z zyskami, jakie przynoszą:
1. karawana lokalna: 2x koszt karawany, czas trwania: 4 dni.
2. karawana międzynarodowa: 3x koszt karawany, czas trwania: 7 dni (co najmniej 2 muszą być wpisami na forum innego państwa!)
3. konwój lokalny (wybrzeża Bizancjum/Outremer): 2x koszt konwoju, czas trwania: 4 dni
4. konwój śródziemny (Bizancjum-Outremer): 3x koszt konwoju, czas trwania: 7 dni
5. konwój do innej mikronacji: 4x koszt konwoju, czas trwania: 10 dni (co najmniej jeden wpis - zawinięcie do portu - na forum innej mikronacji)
VIII.
Poprzez nadanie specjalnego przywileju cesarz może zadecydować, że któryś z obywateli może w danym miesiącu poprowadzić większą liczbę konwojów lub karawan.
IX. Edykt wchodzi w życie z chwilą wydania. Signati in Byzantinum,
die XXIII, mensis Februarius, Anno Domini MMXXIV Alexios I Komnenos
Aleksy I Komnen
Władca Cesarstwa Bizantyjskiego
Basileus kai Autokratōr Rhōmaíōn