Organizacja Wojska

"Do broni, do broni żołnierze za swój lud"
Awatar użytkownika
Aleksy I Komnen
Autokratōr
Posty: 489
Rejestracja: 07 paź 2023, 18:57
Lokalizacja: Bizancjum

Organizacja Wojska

Post autor: Aleksy I Komnen »

Wielce Czcigodni @Obywatele,
od kilku dni zastanawiam się jak powinna wyglądać organizacja wojsk bizantyjskich. Przeglądałem kilka forów, kilka artykułów na wikipedii i zauważyłem strasznie sporo nazw oddziałów, podziałów, itd.
Jeśli dobrze rozumiem to istniały wojska stałe, zawodowe nazywane Tagmata. Prócz tego istniały wojska temowe zwane Thémata.
Mam pytanie, jak to wyglądało na poprzednim forum? Czy był taki podział? Jak nazywały się te wojska oraz odziały?

Jeśli nie było to określone, to zastanawiam się nad określeniem tego i wprowadzeniem do naszej zabawy.
Moja wizja jest następująca. Jest ona podobna do systemu jaki istnieje w RON.
Podstawową jednostką byłby Bandon, składający się z 200 ludzi. Bandon dzieliłby się jeszcze na 5 Kentarchii (czyli takich pododdziałów, coś na kształt pocztów wchodzących w skład chorągwi w RON) Tagma czyli odpowiednik pułku w RON, składałby się z 20 Bandonów.
tagma.png
tagma.png (6.01 KiB) Przejrzano 1292 razy
Istnieją opcje:
1) system "Tagmowy" byłby tylko dla wojsk cesarskich, państwowych, zaś wojska temowe oparte byłyby o swój własny system Temowy.
2) system "Tagmowy" byłby dla całego cesarstwa i zarówno wojsko cesarskie z Konstantynopola jak i wojsko danego temu, podlegałoby temu systemowi, takiemu podziałowi we wojsku.
Aleksy I Komnen
Władca Cesarstwa Bizantyjskiego
Basileus kai Autokratōr Rhōmaíōn

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Maurycy Oranje
Sebastos
Posty: 129
Rejestracja: 16 paź 2023, 23:11
Lokalizacja: Jerozolima

Re: Organizacja Wojska

Post autor: Maurycy Oranje »

Ja myślę że podstawowa jednostka powinna być ta sama żeby ułatwić mi kontrolę nad zaciągiem.
Reszta niech będzie w gestii strategów i innych władców terytorialnych.
Obrazek

Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
z łaski Boga król Jerozolimy,
książę Antiochii i Zajordania,
hrabia Edessy i Trypolisu
Obrazek
Awatar użytkownika
Stojgniew
Sebastos
Posty: 64
Rejestracja: 03 lut 2024, 18:36
Lokalizacja: Tem Armeniakon

Re: Organizacja Wojska

Post autor: Stojgniew »

Właściwie rzecz biorąc, to zwierzchnik Themu jest jednocześnie strategosem, jeśli się nie mylę? :)
(-) Stojgniew
Strategos temu Armeniakon

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Maurycy Oranje
Sebastos
Posty: 129
Rejestracja: 16 paź 2023, 23:11
Lokalizacja: Jerozolima

Re: Organizacja Wojska

Post autor: Maurycy Oranje »

Stojgniew pisze: 18 lut 2024, 14:34 Właściwie rzecz biorąc, to zwierzchnik Themu jest jednocześnie strategosem, jeśli się nie mylę? :)
Raczej w drugą stronę. ;) Ja zrónicowałem jako że formalnie to stratedzy są jedynie zarządcami, nie?
Obrazek

Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
z łaski Boga król Jerozolimy,
książę Antiochii i Zajordania,
hrabia Edessy i Trypolisu
Obrazek
Awatar użytkownika
Aleksy I Komnen
Autokratōr
Posty: 489
Rejestracja: 07 paź 2023, 18:57
Lokalizacja: Bizancjum

Re: Organizacja Wojska

Post autor: Aleksy I Komnen »

Maurycy Oranje pisze: 17 lut 2024, 15:44 Ja myślę że podstawowa jednostka powinna być ta sama żeby ułatwić mi kontrolę nad zaciągiem.
Reszta niech będzie w gestii strategów i innych władców terytorialnych.
Czyli jak rozumiem popiera Król 1 opcję.?

Bo jednolity system tagmowy wedle mojej wizji wyglądałby tak, że nie ważne czy wojsko rekrutuje cesarz i ma ono służyć w Temie Trackim, do obrony Konstantynopola, czy też wojsko rekrutuje Strategos Temu Armeniakon, lub Temu Hellady, to system podziału jest taki sam. Czyli
np. w Temie Anatolikon, z racji na jego wielkość, wojska temowe składają się z kilka tagm. Na czele całego wojska z tego temu stoi Basileopatō Ioannes I Byzantinus. Jednak nie dowodzi on osobiście każdą tagmą, bo to nierealne na tak wielkim terenie. Zatem Tagmami dowodzą dowódcy (Domestikos). Tagma składa się z 20 bandonów. Bandony są zróżnicowane i są wśród nich bandony piechoty, oraz kawalerii. To jest opis opcji nr. 2.
Pierwsza opcja jest taka, iż tworzymy podział pomiędzy wojskami cesarskimi, podlegającymi bezpośrednio oraz pośrednio cesarzowi, oraz wojskami lokalnymi tzw. temowymi, pod dowództwem Strategosów. Wtedy ja jako cesarz stworzę, powołam kilka Tagm wojska cesarskiego, do obrony Konstantynopola, oraz jako moja siła uderzeniowa przeciwko buntom, zaś na terenie Temów, stacjonować będą wojska temowe. Podział wojska temowych widziałbym tak:
Themata (czyli całe wojsko temu) podlega Strategosowi. Dzieli się na 4 Tourmai (odpowiednik cesarskiej tagmy); dowodzi Tourmarches. Turma dzieli się na 6 Droungoi; dowodzi Droungarios. Droungos to nic innego jak po prostu związek taktyczny 2 Bandonów. Bandonem dowodzi Komēs. Bandon jest podstawową jednostką. Bandon składa się z 200 żołnierzy. Mogą być Bandony piesze i konne. Bandony można jeszcze podzielić na 2-5 Kentarchiai (w zależności od ich wielkości, bowiem jedni mówią, że skoro Kentarchiai oznacza i wywodzi się z rzymskich centurii, to powinien mieć 100 żołnierzy, to daje 2 Kentarchiai w Bandonie. Inni zaś piszą, że Kentarchiai liczyło 40 żołnierzy. Jednak to jest raczej w stosunku do kawalerskich centurii. Więc jak wolicie.)
Stojgniew pisze: 18 lut 2024, 14:34 Właściwie rzecz biorąc, to zwierzchnik Themu jest jednocześnie strategosem, jeśli się nie mylę? :)
"Strateg (gr. στρατηγός strategos) – w bizantyjskiej hierarchii urzędniczej i wojskowej dowódca wojskowy, zarządzający oddziałami na obszarze określonego temu. Strateg był każdorazowo mianowany przez cesarza i przed nim odpowiadał za swe decyzje. Do jego obowiązków należało dowództwo nad miejscowymi oddziałami wojska, administracja cywilna temu, a także sądownictwo karne."
Zatem wraz z moim wyznaczeniem Was na Stratega Temu Armeniakon, nie tylko staliście się generałem, dowódcą wojskowych, ale staliście się de facto namiestnikiem, zarządcą, administratorem cywilnym tego temu. Wasza władza jest całkiem wielka, bo nie tylko de facto rządzicie na danym terenie dowodząc wojskami, wydając lokalne rozporządzenia i prawa, czy też w imieniu Cesarza sądzicie poddanych wam obywateli. Czytając dalej wikipedię, możemy dowiedzieć się, że:
"W gestii stratega pozostawało poza tym pobieranie podatków w wysokości określonej przez cesarza. Ponieważ jednak stopień kontroli jaki administracja centralna miała nad poczynaniami lokalnych zarządców nie był wysoki, powierzenie spraw finansowych temu strategowi owocowało wysoką korupcją oraz dość dużym obciążeniem finansowym prostego ludu. Podatki faktycznie ściągane nieraz dwu- i trzykrotnie przewyższały sumy odprowadzane do skarbu państwowego."
Jednak w naszych wirtualnych Mikronacyjnych warunkach, mamy inną nieco sytuację. Tutaj w naszym Cesarstwie, Cesarz ma władzę absolutną, aparat państwowy jest silny i w miarę rozbudowany (wciąż w budowie), jeśli podatki będą ściągane, to zajmować się tym będzie cesarski Sakelariusz, zaś głównym źródłem dochodów dla temów będą miasta dające przychody (kiedy powstanie gospodarka forumowa).
Co do tytułu Strategosa, oraz jego roli, funkcji, rangi, to jest to zarazem termin, określenie na cywilnego zarządcę temu, jak i funkcja wojskowa, ranga wojskowa, odpowiadająca randze generała lub admirała. Mam nadzieję, że dostatecznie dobrze to wyjaśniałem i objaśniłem. :)
Aleksy I Komnen
Władca Cesarstwa Bizantyjskiego
Basileus kai Autokratōr Rhōmaíōn

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Geórgios Palaiológos
Sebastos
Posty: 92
Rejestracja: 08 paź 2023, 14:55
Lokalizacja: Teby

Re: Organizacja Wojska

Post autor: Geórgios Palaiológos »

Ja popieram Króla Jerozolimy. Jestem za tym aby podstawową jednostką był Bandon. A także popieram by istniały oddzielnie wojska stałe, "cesarskie" oraz wojska temowe, służące obronie danego temu, oraz będące wsparciem dla wojsk Tagmaty.
Tak dla opcji nr 1. :)
/-/ Geórgios Palaiológos
Strategos Temu Hellady
Obrazek
Awatar użytkownika
Piotr Asen
Sebastos
Posty: 163
Rejestracja: 07 paź 2023, 22:04
Lokalizacja: Bułgaria

Re: Organizacja Wojska

Post autor: Piotr Asen »

A ja jestem za opcją 2. Jednolity system dla wszystkich.
— Piotr Asen —
Stratēgos tōn θέμα βουλγαριας

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Hugo de Payns
Sebastos
Posty: 28
Rejestracja: 10 paź 2023, 9:06
Lokalizacja: Akka

Re: Organizacja Wojska

Post autor: Hugo de Payns »

Szanowni Panowie
Popieram Króla Jerozolimy, natomiast organizacja i struktura wojsk zakonnych jest inna.
U nas oprócz wojsk zaciężnych są chorągwie składające się z braci zakonnych, którzy służą dla idei, wiary a nie za żołd. Są to ochotnicy.
Co z chorągwiami braci zakonnych ?
Wielki Mistrz Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona

Obrazek
Awatar użytkownika
Aleksy I Komnen
Autokratōr
Posty: 489
Rejestracja: 07 paź 2023, 18:57
Lokalizacja: Bizancjum

Re: Organizacja Wojska

Post autor: Aleksy I Komnen »

Hugo de Payns pisze: 20 lut 2024, 10:49 Szanowni Panowie
Popieram Króla Jerozolimy, natomiast organizacja i struktura wojsk zakonnych jest inna.
U nas oprócz wojsk zaciężnych są chorągwie składające się z braci zakonnych, którzy służą dla idei, wiary a nie za żołd. Są to ochotnicy.
Co z chorągwiami braci zakonnych ?
Wielmożny Wielki Mistrzu czy obecnie wojska zakonne wyglądają tak jak na poprzednim forum? Poniżej spis wojsk z poprzedniego forum:
Spis wojsk zakonnych
Chorągiew Mistrza 400 ludzi (drungus ciężkiej jazdy)
-Wielka Chorągiew Zakonu 400 ludzi (drungus ciężkiej jazdy)[/right]
-8 chorągwi (bandonów ciężkiej jazdy) po 200 ludzi razem 1600 ludzi
-Garnizon Farmagusty:2 bandony średniej piechoty, 2 bandony łuczników
razem 800 ludzi
-Garnizon Kolossi:2 bandony średniej piechoty, 2 bandony łuczników
razem 800 ludzi
-Garnizon Larnaki:2 bandony średniej piechoty, 2 bandony łuczników
razem 1000 ludzi
-Garnizon Limassol:2 bandony średniej piechoty, 2 bandony łuczników
razem 800 ludzi
-Garnizon Pafos:bandon średniej piechoty
razem 200 ludzi
-Garnizon Rizokapso:bandon średniej piechoty
razem 200 ludzi
-Garnizon Nikossi: 2 bandony średniej piechoty
razem 400 ludzi
-Garnizony Graniczne:5 bandonów knechtów(średniej piechoty), 5 bandonów łuczników, 4 bandony jazdy rycerskiej
-Garnizon Akki: Bandon łuczników
-Garnizon Askalonu:5 bandonów średniej jazdy, bandon łuczników
-Garnizon Rodos: 2 oddziały średniej piechoty
łącznie:10 600 ludzi
W obecnym kształci nie mamy już średniej piechoty oraz średniej jazdy, wobec czego jednostki te muszą sie zreorganizować. Proponuję określić czy wasze garnizony składać się będą z lekkiej czy ciężkiej piechoty w miejsce dawnej średniej piechoty.
Mam jeszcze pytanie co to są za 4 bandony jazdy rycerskiej. (4 x bandon (200 ludzi) x rycerze ?) @Maurycy Oranje @Hugo de Payns ?
Te garnizony graniczne złożone z bandonów knechtów proponuję określić w obecnym systemie bandonami lekkiej piechoty.
Co do kwestii żołdu oraz wszelakich opłat proszę rozmawiać z Sakelariuszem @Maurycym Oranje oraz @Geórgiosem Palaiológosem, który odpowiadał przede mną za opracowanie nowych podziałów w wojsku i opracowaniu rodzajów wojsk, formacji w Cesarstwie Bizantyjskim.
Wielki Mistrzu, co do Waszego nazewnictwa oddziałów, czy całych wojsk, zostawiam wam wolną rękę. Tak jak było dawniej, tak i teraz, na wasze potrzeby możecie swoje wojska zakonne organizować w chorągwie, tak jak to robicie w RON. jednak jesli chodzi o kwestie systemowe, to w nawiasie, dla ułatwienia będzie podana nazwa np. bandon lekkiej piechoty, albo bandon ciężkiej jazdy.
Mam nadzieję, że zrozumiałe jest to co napisałem, oraz że odpowiedziałem na zadane pytania i rozwiałem wątpliwości. :)
Aleksy I Komnen
Władca Cesarstwa Bizantyjskiego
Basileus kai Autokratōr Rhōmaíōn

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Maurycy Oranje
Sebastos
Posty: 129
Rejestracja: 16 paź 2023, 23:11
Lokalizacja: Jerozolima

Re: Organizacja Wojska

Post autor: Maurycy Oranje »

Jazda rycerska to po prostu ciężka jazda. Jeśli chodzi o utrzymanie wojska zakonnego to jest w tym pewna racja jako że właśnie zakonnicy nie otrzymują żołdu ponieważ nie mogą mieć majątku. Może obniżymy koszty do 7 %. Na pewno nie wszystkich jednostek ponieważ nie wszyscy żołnierze są zakonnikami. Mamy braci rycerzy i sierżantów.

Jeszcze jedno. Umknęło mi co stało się z krzyżackim wojskiem które obsadzało Maltę i Antiochię. @Hugo de Payns
Samej jazdy było kilkanaście chorągwi
Obrazek

Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
z łaski Boga król Jerozolimy,
książę Antiochii i Zajordania,
hrabia Edessy i Trypolisu
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Koszary wojsk państwowych”