Strona 1 z 1

Zeuxippos

: 21 lut 2024, 22:19
autor: Aleksy I Komnen
Zeuxippos


Obrazek


Termy Zeuksipposa są popularnymi łaźniami publicznymi w Konstantynopolu. Pochodzenie ich nazwy było kwestionowane już w starożytności i mogło sięgać albo boga Zeusa, albo artysty Zeuksisa. Zbudowane między 100 a 200 rokiem Łaźnie Zeuksipposa zostały zniszczone podczas powstania Nika w 532 roku, a następnie odbudowane kilka lat później. Słynęły przede wszystkim z wielu posągów w ich wnętrzu, przedstawiających wybitne postacie z historii i mitologii.

Obrazek


Łaźnie Zeuksipposa znajdowały się na północ od Wielkiego Pałacu Konstantynopolitańskiego pomiędzy Augustaionem a północno-wschodnim narożnikiem Hipodromu. Sugeruje to ich dużą popularność, ponieważ tak znacząca lokalizacja przyciągnęłaby wiele osób. Termy znajdowały się również blisko placu Augustaeum i bazyliki Hagia Sophia.

Pierwotne łaźnie, ufundowane i zbudowane przez Septymiusza Sewera, zostały powiększone i ozdobione za czasów Konstantyna I. Zdobiły je liczne mozaiki, malowidła i barwny marmur, a także ponad osiemdziesiąt posągów, przedstawiających postacie historyczne, takie jak Homer, Hezjod, Platon, Arystoteles, Juliusz Cezar, Demostenes, Ajschines i Wergiliusz, a także bogów i bohaterów mitologicznych. Nie można z całą pewnością ustalić, czy posągi zostały wykonane niedawno, czy też, jak się często przyjmuje, przywiezione do Konstantynopola z różnych części Cesarstwa Rzymskiego (zwłaszcza Grecji). Wystrój Łaźni był zgodny z trendem architektonicznym epoki; Forum Konstantyna, przylegający do niego Senat i Pałac Lausus zostały ozdobione podobnymi galeriami posągów bohaterów (mitologicznych i nie), postaci historycznych i wpływowych ludzi.

Za stosunkowo niewielką opłatą każdy członek społeczeństwa mógł uzyskać wstęp do kompleksu łaźni. Chociaż był używany głównie do kąpieli publicznych, ludzie mogli tam również ćwiczyć i korzystać z różnych zajęć rekreacyjnych. Opiekunowie otrzymywali wynagrodzenie za nadzorowanie działań, egzekwowanie godzin otwarcia i zamknięcia oraz zasad postępowania. Mężczyznom i kobietom nie wolno było kąpać się razem; Albo korzystali z oddzielnych kąpieli, albo kąpali się o różnych porach dnia.

Konstantynopol oferował swoim mieszkańcom liczne łaźnie, ale wydaje się, że szczególną popularnością cieszyły się łaźnie Zeuksippa, o czym wspomina kilka źródeł antycznych. Można było tam zobaczyć nawet mnichów i duchownych, mimo nalegań przełożonych, że łaźnie są miejscami bezbożnych zachowań.

Obrazek


Obrazek