Strona 1 z 5

O gospodarce słów kilka

: 19 lut 2024, 22:29
autor: Aleksy I Komnen
Od jakiegoś czasu juz zastanawiam się nad wprowadzeniem gospodarki, która urozmaiciłaby nasze życie i wprowadziła nową rzecz na forum. Wiele państw wprowadzało różne typy gospodarek. Niektóre gospodarki były programem, istnym symulatorem, grą. Inne były jedynie na forum, opierały się bardziej na narracji, ale były też takie bardziej rozbudowane. Zastanawiam się jaka gospodarka byłaby dla naszego cesarstwa najlepsza. Istnieje kilka koncepcji co do wyglądu i działania gospodarki.
Pierwsza opcja jest taka, iż byłby to najprostszy system gospodarczy. Kupowałoby się miasta, wsie, oraz zamki. Miasta posiadałyby 3 stopnie rozbudowy. Z każdym "levelem" miasta dawałyby większy przychód. Wsie również byłyby źródłem zarobku. Zaś zamki służyłyby jako garnizony dla wojsk. Jeden zamek mógłby kwaterować 1 Bandon armii. Zamki także miałyby 3 stopnie rozbudowy. Podobny system był również na poprzednim forum. Jednak nie jestem pewien i chciałbym prosić osoby, które mają większy ode mnie staż w cesarstwie o wypowiedzenie się i dokładniejsze przedstawienie tamtego systemu gospodarczego.
Druga opcja, jest wersją bardziej rozbudowaną. Także budowałoby się wsie, zamki, oraz miasta, lecz tym razem prócz nich samych stawiałoby się również struktury wewnątrz miast, takie jak targi, domy, warsztaty, kościoły itd. Ta opcja przypomina obecną gospodarkę Rzeczpospolitej.
Trzecia opcja, jest taka, że gospodarka byłaby ściśle związana z MBP. W tym rozwiązaniu, gospodarka na forum, jest bardziej narracyjna. Nie skupiamy się na tym ile kosztują poszczególne budynki albo struktury takie jak zamki, miasta, wsie. Uznajemy, że wszystkie istniejące w realu miejscowości, już znajdują się w cesarstwie. Ewentualne budowle, albo zaciąganie wojska, opłaca się za pomocą pieniędzy w MBP, które każdy z nas zarabia za aktywność, czyli udzielanie się na forum. Pensje urzędników i wojskowych byłyby również wypłacane w MBP. Dzięki temu obywatele mogą zarabiać w MBP. A potem wydatkować te pieniądze albo na rzeczy związane z Bizancjum, albo mogą z tych pieniędzy korzystać w innych państwach. Nie wykluczam przy tej opcji, także gospodarki na forum ale jedynie w najprostszej formie, gdyż byłoby trudno połączyć np. taką gospodarkę jaka jest w RON z systemem MBP.
Bardzo proszę wszystkich @Obywateli o wypowiedzenie się w sprawie gospodarki Bizancjum. To nasza wspólna mikronacja, nasze wspólne dzieło, nasze państwo i chcę aby każdy czuł się za nie odpowiedzialny. :)

Re: O gospodarce słów kilka

: 20 lut 2024, 14:51
autor: Geórgios Palaiológos
Ja byłbym za tym aby gospodarka na tym forum była taka sama albo podobna do gospodarki jaka była na poprzednim forum.

Re: O gospodarce słów kilka

: 20 lut 2024, 18:42
autor: Piotr Asen
Tak to wyglądało na poprzednim forum:
Waluta: Hyperpyron (H)
Nieruchomości:

wieś 400 H dochód 40 H
-pole uprawne 50 H + 5 H (maks 4 na wieś)
-Sad /Gaj Oliwny 100 H + 10 H 2 na wieś
- winnica 200 H + 22 H 1 na wieś
- hodowla jedwabników 700 H + 75 H 1 na 2 wsi

Miasteczko 3000 H +25% do dochodu z wsi
Miasto 6000 H +50% do dochodu z wsi
-targ 300 H +5% dochodów (2 na miasto)
-zajazd 400 H + 8% dochodów

Port handlowy
mały 800 H + 10% dochodów
średni 1600 H 15 % dochodów
duży 2400 H +20 %dochodów

Dzielnica handlowa
mała 1700 +18% do dochodów
średnia 2700 + 30% do dochodów
duża 3500 +40% do dochodów

Zakład wydobywczy/produkcyjny
mały 600 H dochód 60
średni 1200H dochód 130
duży 1900 H dochód 200
Budynki

willa-900 H
pałac-1300H
mały zamek- 160 H
duży zamek- 2200 H
forteca- 3200 H
przytułek- 500 H utrzymanie minimum 60 H
szpital- 600 H utrzymanie minimum 70 H
Kaplica 600 H utrzymanie min.60 H
mała świątynia (kościół, cerkiew, meczet itp.) 750 H utrz. min. 75H
średnia świątynia (katedra, sobór, większy meczet itp.) 900 H utrz. min. 90 H
Klasztor/Monaster 500 H-utrzymanie min. 50H
Opactwo/Ławra 700 H- utrzymanie min. 70 H
mała akademia 2000 H utrzymanie minimum 8
Duża świątynia (bazylika, wielki meczet,) 1300 H utrz. min. 130 H
Klasztor/Monaster 500 H-utrzymanie min. 50H
Opactwo/Ławra 700 H- utrzymanie min. 70 H
mała akademia 3000 H utrzymanie minimum 1000 H
duża akademia. 4500 H utrzymanie min. 1500 H
Uniwerstytet 6000 H utrz. min. 2000

Re: O gospodarce słów kilka

: 21 lut 2024, 18:28
autor: Stojgniew
Myślę, że opcja druga jest interesująca (choć niektóre opcje z poprzedniego forum są również ciekawe!). Pragnąłbym to dostosować do cen historycznych,ale to by wymagało trochę czasu.
Na Historice był ciekawy system gospodarki dla Imperium Romanum ze zmieniającymi się cenami surowców i można było zrobić prawdziwą fortunę (przykładowo, kupiłem w Italii kamieniołomy, a jakiś czas później wybuchł bunt Galów i dokonali ogromnych zniszczeń zanim zostali pokonani przez legiony,co spowodowało wzrost cen dla tych, którzy chcieli odbudować swoje wille oraz majątki) :))

Re: O gospodarce słów kilka

: 21 lut 2024, 20:27
autor: Aleksy I Komnen
Stojgniew pisze: 21 lut 2024, 18:28 Myślę, że opcja druga jest interesująca (choć niektóre opcje z poprzedniego forum są również ciekawe!). Pragnąłbym to dostosować do cen historycznych,ale to by wymagało trochę czasu.
Na Historice był ciekawy system gospodarki dla Imperium Romanum ze zmieniającymi się cenami surowców i można było zrobić prawdziwą fortunę (przykładowo, kupiłem w Italii kamieniołomy, a jakiś czas później wybuchł bunt Galów i dokonali ogromnych zniszczeń zanim zostali pokonani przez legiony,co spowodowało wzrost cen dla tych, którzy chcieli odbudować swoje wille oraz majątki) :))
Obawiam się, że takie zróżnicowania i rozbudowywanie systemu gospodarczego może doprowadzić do jego niewydolności, bo raptem jest nas kilku. Poza tym Bizancjum zawsze miało w miarę łatwą gospodarkę, będącą pewnym dodatkiem do narracji. Owszem należę może nieco dopracować ceny, aby lepiej odpowiadały nowym realiom, gdyż obecnie mieliśmy zmianę rodzajów wojsk, nieco też zmieni się gospodarka i zapewne dojdą nowe budynki, a inne co były kiedyś zostaną nieco zmienione, przekształcone, więc i ceny muszą sie dopasować. Jeśli jednak chciałby Pan aby gospodarka była nieco bardziej rozwinięta i skomplikowana, to zawsze można pogadać z Sakelariuszem, oraz samemu podziałać w kwestii narracyjnej, jak np. potrzeby odbudowywania budynków, naprawy.
Przy okazji, wpadłem na pomysł. W Edykcie dot. gospodarki mógłby znaleść się zapis, że jeżeli budynek, lub miasto zostanie zniszczone w trakcie walk, lub minie rok od jego postawienia, to należy opłacić naprawę takiego budynku, lub miasta, w przeciwnym razie przyniesie on zysk jedynie 50%, albo w ogóle nie przyniesie zysku. Byłoby to pewne urozmaicenie, lekkie zwiększenie trudności. :)

Re: O gospodarce słów kilka

: 22 lut 2024, 13:21
autor: Maurycy Oranje
W sumie to dobra rzecz z tą roczną opłatą. Natomiast budynki "honorowe" takie jak rezydencje, czy funodowane budynki użyteczności publicznej powinny być opłacane miesięcznie (głownie chodzi pensje pracowników)

Re: O gospodarce słów kilka

: 22 lut 2024, 13:40
autor: Aleksy I Komnen
Maurycy Oranje pisze: 22 lut 2024, 13:21 W sumie to dobra rzecz z tą roczną opłatą. Natomiast budynki "honorowe" takie jak rezydencje, czy funodowane budynki użyteczności publicznej powinny być opłacane miesięcznie (głownie chodzi pensje pracowników)
Zgadzam się.
A WKM, czy dobrze rozumiem, że budynki to są struktury, które można wybudować w mieście? Oraz czy tylko w mieście?

Przy okazji, czy ma ktoś nowe propozycje ws. dodania nowych budynków? @Obywatele

Re: O gospodarce słów kilka

: 22 lut 2024, 14:01
autor: Maurycy Oranje
Aleksy I Komnen pisze: 22 lut 2024, 13:40 A WKM, czy dobrze rozumiem, że budynki to są struktury, które można wybudować w mieście? Oraz czy tylko w mieście?
Miałem na myśli kościoły, szkoły, szpitale, przytułki itp. ewentualnie jakieś instytucje kulturalne np. orkiestrę dworską czy pracownie dla nadwornego artysty lub innego specjalisty jak np. medyka czy innego naukowca.
Nie kładłbym jakichś ograniczeń gdzie to można postawić.
Aleksy I Komnen pisze: 22 lut 2024, 13:40 Przy okazji, czy ma ktoś nowe propozycje ws. dodania nowych budynków? @Obywatele
Chętnie wysłucham, Czcigodni @Obywatele

Re: O gospodarce słów kilka

: 22 lut 2024, 15:37
autor: Stojgniew
Uważam, że to świetny pomysł z tym dodatkowym zapisem w Edykcie o ekonomii, Autokratorze, choć chyba będziemy się modlić, żeby nas Cesarz Rzymian nie nagrodził takim nadaniem, bo to się może skończyć ruiną danego wielmoży/wojskowego :)

Re: O gospodarce słów kilka

: 22 lut 2024, 23:15
autor: Piotr Asen
Ja popieram opcję w której gospodarka byłaby w miarę prosta i łatwa do ogarnięcia. Dlatego ta, która działała na poprzednim forum, jest dla mnie ciekawym wyborem. Może nieznacznie bym ją rozbudował o nowe budynki. Takie jest moje zdanie.