Katafrakci - ciężka jazda

"Do broni, do broni żołnierze za swój lud"
Awatar użytkownika
Geórgios Palaiológos
Sebastos
Posty: 92
Rejestracja: 08 paź 2023, 14:55
Lokalizacja: Teby

Katafrakci - ciężka jazda

Post autor: Geórgios Palaiológos »

Katafrakci czyli ciężko opancerzona jazda złożona z najmożniejszych. Na polu bitwy miała ona za zadanie rozbijać słabiej opancerzone formacje wroga i wprowadzać w trwogę. Była to formacja silnie zdyscyplinowana i dobrze wyszkolona, przez co nie można odmówić jej skuteczności. Główną bronią katafraktów była ok. 3 metrowa włócznia kontarion. Bronią boczną był miecz spathion lub jednosieczna szabla paramerion. Katafrakci czasem używali też maczug matzoukion. Do X wieku kolejną bronią katafrakty był łuk refleksyjny, został on jednak wycofany z wyposażenia „podstawowego” i przetrwał u części jezdnych, którzy działali jako konni łucznicy. Zgodnie z reorganizacją na 5 katafraktów przypadało 2 strzelających z łuku. Ciekawym elementem uzbrojenia były też ciężkie rzutki martiobarbuli podobne do plumbata używanych przez wojsko Rzymian nawet do VII wieku. Niewielkie pociski jeźdźcy trzymali pod siodłem. Oprócz broni konny wojownik dzierżył też okrągłą tarcze o średnicy 90 cm, wyposażoną w podwójny imacz i rzemień, dzięki któremu można było przewiesić ją przez ramie.

Obrazek


To jednak nie uzbrojenie, a wielowarstwowe opancerzenie wyróżniało katafraktów na polu bitwy. Podstawą był pikowany kaftan zoupa i epilorikon; grubość tego ostatniego dochodziła do 5cm. Jego długie rękawy można było podwijać do ramion, a ręce wypuszczać w specjalnych otworach znajdujących się w miejscu pachy, przez co nie blokował on swobody ruchu. Na lub pod pikowanym pancerzem noszono lamelkę zwaną klibanion lub zbroję łuskową sięgającą do kolan, czasem z krótkimi rękawami. Głowę katafrakty chronił tzw. spangenhelm zwieńczony ozdobną kitą. Dodatkową ochroną było pokrycie twarzy dwuwarstwową kolczugę z otworami na oczy. Ramiona jeźdźca chronione były przez szynowe karwasze cheiropsella i manikelia, golenie zaś opancerzano z pomocą osłon o tej samej formie zwanych podopsella, chalkotouba. Czasem wzmacniano też ochronę ramion z pomocą blaszanych naramienników. Na dłonie katafrakci zakładali skórzane rękawice wzmocnione kolczugą.

Katafraktów wyróżniało też to, że ich konie często również chroniono pancerzem czyli tzw. ladrami. Były to konstrukcje pikowane, lub łuskowe, włączając płytowy hełm koński. Katafrakci przewyższali ciężarem swojego opancerzenia zachodnioeuropejskie rycerstwo. Ich wielowarstwowe pancerze były prawie nie do sforsowania przez większość ówczesnej broni. Jeździe „superciężkiej” towarzyszyła też konnica słabiej opancerzona a zwłaszcza warci uwagi, konni łucznicy.
/-/ Geórgios Palaiológos
Strategos Temu Hellady
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Koszary wojsk państwowych”