Ceremonia podpisania konkordatu między Państwem Kościelnym Rotria a Cesarstwem Bizantyjskim

Miejsce na uroczyste i oficjalne audiencje u władcy.
Awatar użytkownika
Aleksy I Komnen
Autokratōr
Posty: 715
Rejestracja: 07 paź 2023, 18:57
Lokalizacja: Bizancjum

Ceremonia podpisania konkordatu między Państwem Kościelnym Rotria a Cesarstwem Bizantyjskim

Post autor: Aleksy I Komnen »

Obrazek


W dniu siedemnastym miesiąca czerwca Anno Domini 2025, we wspomnienie św. brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika, w dniu imienin Alberta w sali tronowej cesarskiego pałacu w Konstantynopolu, odbyła się uroczysta ceremonia podpisania ponownego Konkordatu pomiędzy Cesarstwem Bizantyjskim a Państwem Kościelnym Rotria. Wydarzenie to, o doniosłej wadze dla obu państw oraz dla stabilności regionu, miało miejsce w obecności cesarza Bizancjum, jego dworu oraz dostojnej delegacji rotryjskiej.

Sala tronowa lśniła złotem i purpurą, podkreślając potęgę i majestat cesarskiego tronu. Bogato zdobione mozaiki na ścianach przedstawiały sceny z życia wielkich cesarzy i świętych, których blask odbijał się od lśniących marmurowych posadzek. Kolumny, wyciosane z najczystszego białego marmuru, wznosiły się dumnie ku sklepieniu, podtrzymując bogato zdobione arkady. U szczytu sali, na podwyższeniu, stał tron cesarski wykonany z kości słoniowej, wysadzany szlachetnymi kamieniami. W jego centrum znajdowało się wielkie, złote siedzisko pokryte purpurowym jedwabiem, na którym zasiadał sam cesarz, dumny władca Bizancjum.

Poddani cesarza, dostojnicy dworscy, duchowni w stopniach co najmniej episkopatu oraz liczni urzędnicy stali wzdłuż sali, ubrani w bogate szaty ozdobione złotymi haftami. Ich obecność podkreślała wyjątkową rangę wydarzenia. Zgodnie z bizantyjskim zwyczajem, wszyscy milczeli, czekając na przybycie delegacji rotryjskiej. Nagle rozbrzmiał dostojny dźwięk fanfar, a masywne drzwi sali tronowej otworzyły się szeroko. Do środka wkroczył Jego Świątobliwość Patriarcha Rotrii, Albert, odziany w wspaniałe pontyfikalne szaty liturgiczne, zdobione krzyżami i symbolami wiary. W dłoniach niósł pastorał, a jego kroki były pełne godności, a wyraz twarzy przejmująco poważny i pełen szacunku dla bizantyjskiego ceremoniału oraz wagi chwili.

Patriarcha Albert zbliżył się do tronu, gdzie czekał na niego cesarz Bizancjum, o pogodnym obliczu i dumnym spojrzeniu. Zgodnie z etykietą, Jego Świątobliwość skłonił lekko głowę oddając należny cześć i hołd cesarskiej godności, lecz również podkreślając swój własny, duchowy autorytet. Jego Cesarska Mość uczynił podobnie, na znak szacunku, chcąc również oddać cześć Patriarsze Rotryjskiemu. Po chwili ciszy, cesarz uniósł dłoń w geście powitania. Głos cesarza, głęboki i pełen autorytetu, wypełnił salę, witając Najwyższego Pasterza Rotrii w imieniu Bizancjum i podkreślając historyczne znaczenie zawierania Konkordatu dla obu państw i dla chrześcijaństwa. Cesarz Aleksy, przypomniał panowanie cesarza Jana I Bizantyjskiego, oraz zawarcie konkordatu pomiędzy nim a Patriarchą Piusem Leonem II. Władca Greków przypomniał smutny fakt praktycznego zamarcia działalności duchownych rotryjskich na terytorium Bizancjum, po odejściu z Kościoła Rotryjskiego Gagika Bagratydy, a także późniejszy upadek forum Rotrii. Nie poprzestał jednak na tych smutnych faktach i wydarzeniach. Zapowiedział, iż ma nadzieję, że od tego momentu relacje pomiędzy Stolicą Apostolską a Konstantynopolem, będą się rozwijać i już nigdy nie umrą.

Gdy słowa cesarza ucichły, nastał moment kulminacyjny ceremonii. Przywołano urzędników, którzy przedłożyli dokumenty konkordatowe. Zostały one starannie zapisane na pergaminie, ozdobione cesarską pieczęcią oraz pieczęcią Patriarchy Rotrii, symbolami potęgi i autorytetu obu sygnatariuszy.

Zanim doszło do finalnego podpisania dokumentu formalizującego zawarcie Konkordatu, cesarz Bizancjum, chcąc podkreślić swoją przychylność i braterstwo w wierze, wręczył Patriarsze Albertowi wzniosłe dary – piękną kopię ikony Chrystusa Pantokratora z klasztoru św. Katarzyny na górze Synaj, pochodzącą oryginalnie z VI-VII wieku, przeznaczoną dla głównej świątyni Rotrii, a także piękną bizantyjską ikonę przedstawiającą Matkę Boską z dzieciątkiem Jezus.
Aleksy I Komnen
Władca Cesarstwa Bizantyjskiego
Basileus kai Autokratōr Rhōmaíōn

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Aleksy I Komnen
Autokratōr
Posty: 715
Rejestracja: 07 paź 2023, 18:57
Lokalizacja: Bizancjum

Re: Ceremonia podpisania konkordatu między Państwem Kościelnym Rotria a Cesarstwem Bizantyjskim

Post autor: Aleksy I Komnen »

Wasza Świątobliwość,
oto rzeczone dary narodu bizantyjskiego, dla wikariusza Chrystusa w Mikroświecie:

Obrazek


Obrazek
Aleksy I Komnen
Władca Cesarstwa Bizantyjskiego
Basileus kai Autokratōr Rhōmaíōn

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Friedrich von Baden
Posty: 144
Rejestracja: 05 mar 2024, 16:00

Re: Ceremonia podpisania konkordatu między Państwem Kościelnym Rotria a Cesarstwem Bizantyjskim

Post autor: Friedrich von Baden »

Patriarcha Rotrii podziękował serdecznie Jego Cesarskiej Mości za dary jakie mu ofiarował. W dowód wdzięczności pobłogosławił Cesarzowi oraz zebranym dworzanom, a także wyraził nadzieję na dalszy owocny rozwój współpracy i zadeklarował swoją przychylność, otwartość na dialog. Zapewnił także o swojej modlitwie w intencji całego Cesarstwa Bizantyjskiego. Następnie gestem dłoni zaproponował Jego Cesarskiej Mości Aleksemu I Komnenowi przejście do podpisania konkordatu między Państwem Kościelnym Rotria a Cesarstwem Bizantyjskim.
/-/ Sanctitas Vestra Albertus
Pontifex Maximus et Servus Servorum Dei,
Patriarcha et Episcopus Rotriae etc. etc. etc

Obrazek
Awatar użytkownika
Aleksy I Komnen
Autokratōr
Posty: 715
Rejestracja: 07 paź 2023, 18:57
Lokalizacja: Bizancjum

Re: Ceremonia podpisania konkordatu między Państwem Kościelnym Rotria a Cesarstwem Bizantyjskim

Post autor: Aleksy I Komnen »

KONKORDAT


pomiędzy
Państwem Kościelnym Rotria
a
Cesarstwem Bizantyjskim


Wysokie Układające się Strony:
Jego Świątobliwość Albert,
Patriarcha Rotrii, w imieniu własnym i Państwa Kościelnego Rotria
oraz
Jego Cesarska Mość Aleksy I Komnen,
Cesarz Bizantyjski, w imieniu własnym i Cesarstwa Bizantyjskiego

zawierają w najlepszej wierze następujący Konkordat, traktujący również o
wzajemnym uznaniu i nawiązaniu stosunków dyplomatycznych:



Artykuł 1
1. Wysokie Układające się Strony uznają się niniejszym wzajemnie za suwerenne państwa i podmioty prawa międzynarodowego.
2. Wysokie Układające się Strony wyrzekają się we wzajemnych stosunkach używania jakiejkolwiek przemocy.

Artykuł 2
1. Wysokie Układające się Strony nawiązują niniejszym umowę konkordatową.
2. Wysokie Układające się Strony dopuszczają ustanowienie przedstawicielstwa Stolicy Apostolskiej w Cesarstwie Bizantyjskim oraz przedstawicielstwa Cesarstwa Bizantyjskiego w Stolicy Apostolskiej.
3. Przedstawicielem Stolicy Apostolskiej w Cesarstwie Bizancjum będzie duchowny, zwierzchnik prowincji kościelnej.
4. Przedstawiciel Cesarstwa Bizantyjskiego w Stolicy Apostolskiej posiadać będzie rangę ambasadora.

Artykuł 3
1. Ambasadorowi i przedstawicielowi Stolicy Apostolskiej przysługuje immunitet na terenie państwa przyjmującego.
2. W ramach immunitetu, na terenie państwa przyjmującego, ambasador lub przedstawiciel Stolicy Apostolskiej:
1) nie podlega jurysdykcji karnej państwa przyjmującego;
2) nie podlega jurysdykcji cywilnej państwa przyjmującego, chyba że sprawa dotyczy ich działalności niezwiązanej zupełnie z pełnioną misją, a sprawa dotyczy interesów prawnych osób trzecich, podległych jurysdykcji państwa przyjmującego;
3) korzysta ze swobody poruszania się po obszarze państwa przyjmującego;
4) korzysta z prawa do reprezentowania interesów państwa wysyłającego, w sposób uznany przez siebie za właściwy, w środkach masowego przekazu, w tym na forum oraz innych komunikatorach państwa przyjmującego.
5) nie jest zobowiązany do składania zeznań w charakterze świadka.
3. Wysokie Układające się Strony zobowiązują się rozstrzygać na drodze dyplomatycznej spory wynikłe na tle postępowania swoich przedstawicieli, z zastrzeżeniem dopuszczalności drogi sądowej w sytuacji, o której mowa w art. 4.

Artykuł 4
Jeśli pod wątpliwość poddaje się niewinność lub uczciwość przedstawiciela, państwo wysyłające ma obowiązek wszczęcia śledztwa.

Artykuł 5
1. Ambasador lub przedstawiciel Stolicy Apostolskiej może zrzec się immunitetu.
2. Wydalenie ambasadora lub przedstawiciela Stolicy Apostolskiej z państwa przyjmującego następuje poprzez uznanie go za persona non grata.
3. W przypadku wydalenia ambasadora lub przedstawiciela Stolicy Apostolskiej państwo przyjmujące zobowiązuje się do złożenia wyjaśnień i przedstawienia powodu wydalenia przedstawiciela państwa wysyłającego.

Artykuł 6
Święty Kościół Rotryjski oraz Cesarstwo Bizantyjskie potwierdzają wzajemną niezależność i autonomiczność, oraz zobowiązują się do poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach.

Artykuł 7
Cesarstwo Bizantyjskie ma obowiązek zagwarantować Kościołowi Rotryjskiemu oraz jego osobom prawnym i fizycznym swobodę utrzymywania stosunków i komunikowania się z Państwem Kościelnym, z Kościołami partykularnymi, a także między sobą i z innymi wspólnotami, instytucjami, organizacjami i osobami w kraju i za granicą.

Artykuł 8
1. Cesarstwo Bizantyjskie uznaje osobowość prawną Kościoła Rotryjskiego jako całości, a także wszystkich jego prowincji kościelnych na terytorium Cesarstwa Bizantyjskiego.
2. Inne organizacje i jednostki Kościoła Rotryjskiego uzyskują osobowość prawną na terytorium Cesarstwa Bizantyjskiego wyłącznie za zgodą władz cesarskich, po weryfikacji zgodności z prawem i interesem publicznym.

Artykuł 9
Przestrzegając prawa do wolności religijnej, Państwo zapewnia Kościołowi Rotryjskiemu bez względu na obrządek, prawo do swobodnego i publicznego pełnienia jego misji, łącznie z wykonywaniem jurysdykcji oraz zarządzaniem i administrowaniem jego sprawami na podstawie prawa kanonicznego z zastrzeżeniem, że nie może godzić to w przepisy prawne Cesarstwa Bizantyjskiego.

Artykuł 10
1. Tworzenie właściwych Kościołowi struktur należy do kompetentnej władzy kościelnej; dotyczy to w szczególności erygowania, zmieniania i znoszenia prowincji kościelnych, archidiecezji, diecezji, ordynariatu polowego, administratur apostolskich, prałatur personalnych i terytorialnych, opactw terytorialnych, parafii, instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego oraz innych kościelnych osób prawnych.
2. Żadna część terytorium Cesarstwa Bizantyjskiego nie będzie włączona do archidiecezji, diecezji lub prowincji kościelnej mającej swą stolicę poza granicami Cesarstwa Bizantyjskiego.
3. Żadna struktura kościelna (archidiecezja, diecezja, prowincja) na terytorium Cesarstwa Bizantyjskiego nie może zostać utworzona, zmieniona lub zniesiona bez uprzedniej zgody Cesarza Bizantyjskiego.
4. Każda diecezja mająca swoją stolicę w granicach Cesarstwa Bizantyjskiego, nie będzie wykraczać poza jej granice.

Artykuł 11
1. Zwierzchnik prowincji kościelnej na terytorium Cesarstwa Bizantyjskiego jest wybierany przez władze Państwa Kościelnego spośród kandydatów przedstawionych przez Cesarza Bizantyjskiego, w porozumieniu z lokalnym synodem kościelnym.
2. Urzędy kościelne obsadza kompetentna władza kościelna zgodnie z przepisami prawa Państwa Kościelnego Rotria, po konsultacji z przedstawicielem Cesarstwa Bizantyjskiego.

Artykuł 12
Wszystkim, którzy z jakiejkolwiek przyczyny przebywają przymusowo w danym miejscu na terenie Cesarstwa Bizantyjskiego bez możliwości opuszczenia go w celu uczestnictwa w praktykach religijnych, Cesarstwo Bizantyjskiego zobowiązuje się, w miarę swych możliwości, umożliwić uczestnictwo w tych praktykach.

Artykuł 13
Osoby prawne Świętego Kościoła Rotryjskiego, jak również Święty Kościół Rotryjski mogą zgodnie z przepisami prawnymi Cesarstwa Bizantyjskiego użytkować mienie przeznaczone na pożytek tychże osób prawnych.

Artykuł 14
Wysokie Układające się Strony zobowiązują się wzajemnie do podejmowania działań zmierzających do rozwoju wzajemnych stosunków.

Artykuł 15
1. Każda z Wysokich Układających się Stron może wypowiedzieć niniejszy konkordat.
2. W przypadku wypowiedzenia niniejszego konkordatu traci on swoją moc z upływem trzeciego dnia następującego po dniu notyfikacji wypowiedzenia konkordatu drugiej stronie.

Artykuł 16
Konkordat wchodzi w życie dnia 17.06.2025

Podpisano:
Aleksy I Komnen
Władca Cesarstwa Bizantyjskiego
Basileus kai Autokratōr Rhōmaíōn

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Aleksy I Komnen
Autokratōr
Posty: 715
Rejestracja: 07 paź 2023, 18:57
Lokalizacja: Bizancjum

Re: Ceremonia podpisania konkordatu między Państwem Kościelnym Rotria a Cesarstwem Bizantyjskim

Post autor: Aleksy I Komnen »

W imieniu Cesarstwa Bizantyjskiego składam swój podpis:

/-/ Aleksy I Komnen, Basileus i Autokrator
Aleksy I Komnen
Władca Cesarstwa Bizantyjskiego
Basileus kai Autokratōr Rhōmaíōn

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Friedrich von Baden
Posty: 144
Rejestracja: 05 mar 2024, 16:00

Re: Ceremonia podpisania konkordatu między Państwem Kościelnym Rotria a Cesarstwem Bizantyjskim

Post autor: Friedrich von Baden »

W imieniu własnym i Państwa Kościelnego Rotria składam swój podpis

/-/ Albert, Patriarcha Kościoła Rotryjskiego
/-/ Sanctitas Vestra Albertus
Pontifex Maximus et Servus Servorum Dei,
Patriarcha et Episcopus Rotriae etc. etc. etc

Obrazek
Awatar użytkownika
Piotr Asen
Sebastos
Posty: 206
Rejestracja: 07 paź 2023, 22:04
Lokalizacja: Bułgaria

Re: Ceremonia podpisania konkordatu między Państwem Kościelnym Rotria a Cesarstwem Bizantyjskim

Post autor: Piotr Asen »

Serdeczne gratulacje dla Jego Cesarskiej Mości z okazji podpisania Konkordatu z Rotrią. :)

Vivat Cesarz! Vivat Patriarcha! Vivat Bizancjum! Vivat Rotria!
— Piotr Asen —
Stratēgos tōn θέμα βουλγαριας

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Geórgios Palaiológos
Sebastos
Posty: 112
Rejestracja: 08 paź 2023, 14:55
Lokalizacja: Teby

Re: Ceremonia podpisania konkordatu między Państwem Kościelnym Rotria a Cesarstwem Bizantyjskim

Post autor: Geórgios Palaiológos »

Vivat Rotria! Vivat Bizancjum!
Vivat Imperator et Autocrator! Vivat Patriarcha!
/-/ Geórgios Palaiológos
Strategos Temu Hellady
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sala Tronowa”