Cytadela Dawida
- Maurycy Oranje
- Sebastos
- Posty: 129
- Rejestracja: 16 paź 2023, 23:11
- Lokalizacja: Jerozolima
Cytadela Dawida
Cytadela Dawida (hebr. מגדל דוד, Migdal Dawid, arab. برج القلعة, Wieża kamienna lub zamkowa)
Jak dowodzi odkrycie archeologiczne Szerokiego Muru , król Ezechiasz jako pierwszy umocnił ten obszar. [5] Fortyfikacje miasta pokazują, że pod koniec ósmego wieku miasto powiększyło się o wzgórze na zachód od Wzgórza Świątynnego. Motywacją do budowy murów obronnych była spodziewana inwazja króla Asyrii Sennacheriba na Judeeę .
W II wieku pne Stare Miasto w Jerozolimie rozszerzyło się na tak zwane Wzgórze Zachodnie. To 773-metrowewzniesienie, które obejmuje współczesną dzielnicę ormiańską i żydowską, a także górę Syjon , było ograniczone stromymi dolinami ze wszystkich stron, z wyjątkiem północnej. Pierwsza osada na tym obszarze miała miejsce około 150 lat p.n.e., kiedy zbudowano to, co Józef Flawiusz nazwał Pierwszą ścianą .
Herod ,w latach 37–34 pne dodał do fortyfikacji trzy potężne wieże. Zbudował je w wrażliwym północno-zachodnim rogu wzgórza, gdzie obecnie znajduje się Cytadela. Jego celem była nie tylko obrona miasta, ale także ochrona własnego pałacu królewskiego znajdującego się w pobliżu na górze Syjon. Herod nazwał najwyższą z wież o wysokości 44 metrów, Phasael ku pamięci swojego brata, który popełnił samobójstwo w niewoli. Kolejna wieża nosiła nazwę Mariamne, nazwany na cześć jego drugiej żony, którą stracił i pochował w jaskini na zachód od wieży. Trzecią wieżę nazwał Hippicus na cześć jednego ze swoich przyjaciół.
Po zniszczeniu Jerozolimy przez Rzymian w 70 roku n.e. trzy wieże zostały zachowane jako świadectwo potęgi fortyfikacji pokonanych przez rzymskie legiony, a miejsce to służyło jako koszary dla wojsk rzymskich .
Kiedy imperium przyjęło chrześcijaństwo w IV wieku, wspólnota mnichów osiedliła się w cytadeli. To właśnie w okresie bizantyjskim pozostała wieża Herodianów, a przez to Cytadela jako całość, otrzymała swoją alternatywną nazwę - Wieża Dawida - po Bizantyjczykach, błędnie identyfikujących wzgórze jako Górę Syjon , przypuszczając, że jest to pałac Dawida.
Po arabskim podboju Jerozolimy w 638 r. nowi muzułmańscy władcy odnowili cytadelę.
z łaski Boga król Jerozolimy,
książę Antiochii i Zajordania,
hrabia Edessy i Trypolisu